☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯
Non - SEO knowledge => Other languages => Topic started by: MSL on February 29, 2012, 01:24:18 AM
-
Хун
Всичко за Хун (хун). Ама кой/какво/какви хун, биха запитали някои. И с право! Защо? Ами, затова защото хун (Хун) си има няколко значения:
-Хун може да е име (немско, китайско, корейско...)
-хун може да е националност (сигурно повечето от вас са чували за хуните)
-ХУН може да е някакво съкращение или поне бекроним (напр. ей-сега мога да измисля един-два бекронима с ХУН. ХУН = "Храна, упражнения, наука" или "ХУМАНИТАРНА УНИВЕРСИТЕТСКА НАУКА")
-Хун е и град-оазис в Либия
-Хун/хун/ХУН може да се окаже, че е и други неща, за които аз не знам, но, ако науча, ще ви информирам при първа възможност.
По-надолу в тази тема, ще разгледам конкретните значения на Хун/хун.
-
Хун като националност
Най-традиционното значение на хун за България, вероятно е хун като националност, в смисъл на човек от хуните, от мъжки пол (т.е. хун - мъжки род, хунка - женски род, хунче - среден род, хуни - множествено число).
Защо казвам хун като НАЦИОНАЛНОСТ. Защото Хунският съюз е бил съставен от различни народности - например в него освен хуни е имало германци, славяни, иранци. Интересното е, че главното ядро на хуните са били прабългарите (прабългарският род Дуло, най-вероятно). В този смисъл прабългари и хунобългари е едно и също (резонно е да се наричат и тюркобългари, защото хуните са Р-езични или ЛИР-езични, ОГУРО-езични тюрки, за разлика от по-късно възникналите ТЮРКЮТИ, които са З-езични тюрки).
Най-известният хун на света е Атила (за който може да се предполага, че е бил от прабългарския род Дуло).
-
Хун като град в Либия
Сигурно днес много хора по света вече са чували за либийските градове Триполи, Бенгази, Аждабия (аз съм бил там), Сирт, Мисурата, Себха..., но дали са чували, че в Либия има и град, наречен Хун? Е, вече знаете, че Хун (هون) може да означава и град в Либия. Информация за град Хун можете да видите (на английски) тук: http://en.wikipedia.org/wiki/Hun,_Libya
-
Хун като име (фамилия)
Един от известните с фамилно име "Хун" в българската история е немският журналист Артур фон Хун
Ето и информация за него:
"Артур фон Хун (от немски: Arthur fon Hun) е немски журналист. Военен кореспондент в Руско-турската война (1877-1878) и Сръбско-българската война (1885).
Артур фон Хун е журналист във в-к „Kölnische Zeitung“. По време на Руско-турската война (1877-1878) е военен кореспондент в Полевия щаб на Действуващата Руска армия. Изпраща многобройни кореспонденции от театъра на военните действия.
Отново пристига в България след провъзгласяване на Съединението на Княжество България и Източна Румелия (1885). Отразява хода и развитието на Сръбско-българската война (1885). Главен акцент в кореспонденциите му е Сливнишката битка. Събира богати впечетления от развитието на България и ги публикува в своите книги: „Борбата на българите за съединението си. Политическо-военна история на българо-румелийските събития в 1885 г.“, Русе, Скоропечатница на Ст. Ив. Роглев, 1887 и „Из българските бурни времена“, Русе, 1890."http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D1%82%D1%83%D1%80_%D1%84%D0%BE%D0%BD_%D0%A5%D1%83%D0%BD
Повече за него в източниците посочени в по-горния линк:
Гено Цонко, Освободителната война 1877–1878, изд. „Наука и изкуство“, София, 1978, с. 301
Съединението 1885 г., издателство „Д-р Петър Берон“, София, 1985, с. 229
***
Хун е и китайска фамилия/име. Има различни йероглифи за китайското "Хун".
***
Хун е и корейско име (пише се "훈").
-
Хун като корейски духов инструмент - 훈
훈 (хун) е корейски духов инструмент.
На ханджа (с китайски йероглифи, демек) "хун" се пише "塤".
За хун на английски: http://en.wikipedia.org/wiki/Hun_%28instrument%29
В този смисъл може да се правят не само изречения от рода на "Свириш ли на кавал?", а и "Свириш ли на хун?" ("Свирят на хун.", "Свири на хун" и т.н.)
Интересно е как ли ще е правилно да се каже за човек, който свири на хун - хунист или хунджия. Защото с познатите примери имаме кавал - кавалджия и флейта - флейтист. Всъщност, като се замисля, може и да е хунар, защото: гайда - гайдар, цигулка - цигулар...
Предполагам, че правилната, книжовна форма, би била хунист, защото в днешно време повечето такива професии се образуват по този начин:
китара - китарист
кларинет - кларинетист
пиано - пианист
акордеон - акордеонист
виолончело - виолончелист
флейта - флейтист
барабан - барабанист (за разлика от старото "тъпан - тъпанджия" или "свирка - свиркаджия (свирач)")
вокал - вокалист
филхармония - филхармонист
Определено това накланя везните към избора хун - хунист.
-
Хун като "човек" на монголски
Интересно за всички почитатели на прабългаристиката, монголистиката, алтаистиката, лингвистиката и др. би било да се знае, че на монголски език "човек" е хун. Разбира се, това е приблизителна транскрибция на думата, в оригинал, на монголската кирилица, "човек" се пише така: "Хүн". Статията за "човек" в монголската уикипедия:http://mn.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D2%AF%D0%BD