Километрични и толкоз...Малко не си разбрал. Става дума за ПРЕПОДАВАНЕ на АНГЛИЙСКИ език (сега пак ще го напиша, за да е сигурно, че ще схванеш закона: АНГЛИЙСКИ). Ако е за преподаване на БЪЛГАРСКИ, тогава пък хора от АНГЛО-ЕЗИЧНИ държави ще са дискриминирани.
***
Следиш ли ми мисълта? Продължавам: за ДРУГИ специалности (например тази - "медицинска електроника и електротехника", или каквото точно специализираш в момента) НЯМА ограничения (виждаш, че даже хора от Африка могат да работят тук).
***
А за сменяне на държавата - това го мисля и го проучвам, но виждаш, че по целия свят трудно има по-лесно и по-добро от Китай. В коя държава ти ме виждаш мене? В Казахстан?
Да, но по-сетне нещата се неофеодализираха на максимум (особено след доказаната неоимператоризация) и да не се повтарям и потретвам, и постотвам - има си вече по-свободни, по-предсказуеми, по-сигурни за живеене държави. Дори и да имам вече право на китайска зелена карта, отказах се от него, не искам да живея в неоимперия, независимо дали е китайска, руска и каквато и да е друга.(И отновно си спомни примера на Ж. - какво отвращение изпитват към БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ в Западна Европа.) В Китай поне хората те възприемат като "бял" и "сър", а там си "мангал". (
Ами става дума, че за доста западноевропейци българите се асоциират с ромите или с престъпници, или с хора, които работят на много ниски заплати и т. н. Доста неприятни асоциации, а и някои западноевропейци сами са си казвали какви негативи имат спрямо източноевропейците (свидетел съм бил). За Китай - да, имаше едно по-голямо уважение или поне липса на негативизъм, расистките нападения са рядкост... но откакто започна да се увеличава ксенофобизирането, ръка за ръка, с неофеодализирането, чужденецът и тук позагуби ценност и уважение.
Така или иначе, по-добре е човек да е където и да е на Запад (и в останалите демократичен и полудемократичен свят), а не да търпи забрани, ограничения, несигурност и да го е страх дали няма пак нещо налудно (като убийствените локдауни за "0 КОВИД" или дори някоя война) да хрумне на неоимператоризирания.)
И, за да сме обективни - в Китай няма дискриминация по гражданство, а има по ПАРИ - който е богат, хич и не му гледат гражданството и навсякъде е добре дошъл, всички врати са му отворени.
Внасям малка корекция - гражданствизъм си има, но богатите наистина могат да го тушират с парите. Нещо като другите видове дискриминации. Например някъде са расисти и мразят някой, защото е бял/черен/жълт. Да, но ако този бял/черен/жълт е много богат и почне да дава пари, да инвестира, да помага, е... доста от дискриминиращите го ще спрат да го дискриминират или ще понамалят дискриминационното си отношение. И в Китай е така - има много ограничения, ако не си с китайско гражданство (а ако не си и с някое американско, великобританско, австралийско и пр., почти не може да си намериш работа), но ако имаш много пари да вложиш, даже и зелена карта може да ти дадат. Та парите/капиталът може да помогнат доста, дори и в дискриминационна среда. Разбира се, всеки сам си преценява дали иска да инвестира на място, където не е сигурно и се видя как едно налудно решение (за 0 КОВИД) повлича унищожения на бизнеси... да не говорим, че някои и без локдаун може да изпаднат в немилост (както стана с не един и два)... та, аз лично - ще инвестирам в Азия, но не в страни които са абсолютни монархии като Бруней или де факто абсолютни монархии като Северна Корея, Китай, Узбекистан (май също по този път пое, след като Мирзийоев също иска да е пожизнен.) Някъде с повече права и свободи.-
лесно и лабаво никъде няма
вярно е, че лесно и лабаво никъде няма, но някои места са с пъти по-свободни и ти дават повече права, отколкото други, където даже не можеш да си избираш президент. Няма смисъл да обяснявам такива прости неща.-
Но разликата е, че поне в Китай не те стрелят по улицата, не ти се случват протести, блокади, стачки; не те застрашават цигани, скинари, мигранти... Тук е СПОКОЙНО, а това е БАЗОВА ценност.
Второто е, както казах - тук поне не те обиждат, че си от България, а на Запад като чуят БГ-то и те асоциират с мангал, идиот, нелоялен конкурент, бавноразвиващ се... Лошо.
Та, проблемът не е точно Китайския закон, а е това, че нямам откъде да почна - родители, съученици, приятели - отникъде... Ако има пари, Китай е ЗЛАТО.
(Вярно е, че огнестрелното оръжие е трудно за набавяне незаконно в Китай, та много рядко може да има някаква стрелба (последно гледах по телевизията за разни наркодилъри, които стреляха с незаконни оръжия, но като цяло няма), но напоседък си има увеличение на престъпността - с други оръжия също нараняват и убиват.
Протестите, едва след чудовищните локдауни, които умориха хора от глад, от неидване на медицинска помощ, на пожарна и пр., ги оцених, особено когато бяха смазани няколкото възникнали тук и там. Вярно, че е досадно да ти блокират кръстовища за щяло и нещяло, но без никакво право на протест и стачка, наистина си безизборен, несубектен и може дори да те пратят да станеш пушечно месо, както виждаме в неофеодализираната Русия!
Мигранти няма, но има от време на време тероризъм от страна на някои малцинства. (Като стана дума за тях - имам предвид, говорейки за България, не всички цигани, а само тези, които се занимават с престъпна дейност! Това винаги го подчертавам!)
Скинарите - подобно на всякакви други расисти, шовинисти (включително и рашистите) не ги харесвам. Затова и все по-голямото шовинизиране (ксенофобизиране) в Китай също ме дразни.
Спокойното (спокойствието) си е базова ценност, но, както видях в Китай, само с него не става!)... а и то, лека-полека, започна да намалява.
За отношението на западноевропейците към източноевропейците и, в конкретност, към българските граждани, вече писах по-горе. А в Китай може и никой да не те обижда, че си от България, но с гражданствизма, който се засили след 2017 година като не си от САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и пр. е по-трудно до невъзможно поне да си намериш работа като учител... а то другите работи са рядкост (за чужденци)... Та, по-добре да си някъде където поне нямаш проблеми с работата.
Да, ако имаш пари - Китай беше добре. След като обаче се "сдоби" с непредсказуем неоимператор, не мисля, че е злато, а най-много - желязо, което може да се обърне срещу теб. Та, мирно и тихо гледам да напусна.-
... ... <--- За размисъл "извън Китай".
И разбира се, интересно ми е да знам, ти дали си имал случаи на дискриминация в Китай, заради българския си паспорт? (Говорим за официални места, а не за китайки, които не искат да си имат работа с Източна Европа, а се целят в САЩ, Канада, Австралия и прочие мъже от по-нормални и богати страни по света.)
-
не се се
сещам
-
Ами нямаш, защото извън английското преподаване няма и да имаш - много добри спогодби има с Китай за бг и не може да се оплачем - примерно африканците са много по-ограничени с визите от нас, ти знаеш...
(
Това продължава да е така, донякъде. Но напоследък доста африкански студенти надойдоха. Може и да са изключение, заради китайските интереси в Африка... но, като цяло, е трудно да си с чуждо гражданство в Китай, особено ако се нуждаеш от работа (работна виза).... а и няма вече значение. Все пак, все едно да приказваме дали някой може да работи в Русия, Беларус, Северна Корея... е, не съм с подобни интереси, надявам се повечето от мислещите хора също да не са, за да не се излагат на излишни рискове.)
-
не знам, според мен сме в еднаква ситуация в момента
какво повече имаме с визите от африканците?
-
Разни черни в Гуанджоу постоянно се жалват, че им издавали само за няколко месеца и ги гонели; трудно им давали да вземат семействата си насам и пр. Ограничават ги, заради голямата престъпност сред черните в Гуанджоу.
Самото приемане на негри (входните визи) било също затегнато. Такива неща все гледам по телевизии и частни канали.
Вече и телевизиите/предаванията са много ограничени какви проблеми ще показват. Не е като едно време. Цензурата е доста силна.Ако ти е интересно - ето ти конкретно от Уикито:
https://en.wikipedia.org/wiki/Africans_in_Guangzhou#Stricter_immigration_enforcementЗасега, толкова. Темата е обширна, по-натам ще припействам още. Но, важното е, хората да се ориентират винаги към по-демократични и по-сигурни места. Малко са тези комбинации (демокрация и сигурност), но поне 20-30 ще да са останали по света. Дано.